Ekoteks Nedir?

Ekoteks, OEKO-TEX kuruluşunun Türkçeleştirilmiş adıdır. OEKO-TEX ise 1992 yılında, tekstil zincirindeki şirketlerin zararsız, çevre dostu ve sosyal performansı yüksek ürünler üretmesini ve tüketicilerin bu ürünleri talep etmesini sağlamak amacıyla kurulan bağımsız bir kuruluştur.

Ekoteks Belgesi Nedir?

Ekoteks Belgesi, OEKO-TEX’in şu standartları / sertifikasyon programları çerçevesinde verilmektedir:

Ø  Ekoteks “Standard 100” - Hiçbir bileşeni zararlı madde içermeyen ve bu özelliği testlerle doğrulanmış ürünler içindir. En bilinen Ekoteks standardıdır.

Ø  Ekoteks “Made in Green” - Üretiminde çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik kriterleri karşılanan ürünler için geliştirilmiş standarttır.

Ø  Ekoteks “Leather Standard” - Deriden üretilen tekstil ürünleri içindir.

Ø  Ekoteks “STeP" - Tekstil ve deri ürünlerini sürdürülebilir üretim koşullarında üreten işletmeleri kapsamaktadır.

Ø  Ekoteks “Eco Passport” - tekstil ve deri endüstrisinde kullanılan kimyasallar, renklendiriciler ve yardımcı maddeler için bağımsız bir sertifikasyon sistemidir.

Piyasada Ekoteks Belgesi denilince çoğu zaman Ekoteks Standard 100 kastedilmektedir. Bu standart çerçevesinde belge verilen ürünleri dört farklı gruba ayırmak mümkündür:

  1. Bebek ürünleri; en katı sertifikasyon gereklilikleri uygulanmaktadır.
  2. Cilde temas eden ürünler; bluzlar, gömlekler, iç çamaşırları vs.
  3. Cilde temas etmeyen tekstil ürünleri; ceket, yelek, kemer vs gibi.
  4. Dekorasyon malzemeleri; masa örtüleri, perdeler, döşemelik kumaşlar gibi

Ekoteks Belgesi Nasıl Alınır?

  1. Belge başvurusunun yapılması
  2. Ürün testleri için numunelerin hazırlanması
  3. OEKO-TEX tarafından tanınan akredite test kuruluşlarında gerekli testlerin yapılması
  4. Test raporunun hazırlanması
  5. Test sonuçları Ekoteks Belgesi şartlarını sağlıyorsa uygunluk beyanının oluşturulması
  6. Testler başta olmak üzere diğer tüm ürün gereklilikleri sağlandıktan sonra Ekoteks Belgesi’nin verilmesi

Sertifikasyon adımlarından da anlaşılacağı üzere Ekoteks Belgesi’nin en önemli şartı testlerdir. Bu testlerde ürün içerisindeki maddeler detaylı bir şekilde analiz edilmekte ve çevre ve insan sağlığı için herhangi bir zararı olmadığı doğrulanmaktadır.

Ekoteks Belgesi 1 yıl boyunca geçerli olmaktadır. Belge sahibi şirket, sertifikasyon süresinin bitimine 3 ay kala bu süreyi uzatmak için başvuruda bulunabilmektedir. Böylelikle, ürün sağlığının ve güvenliğinin sürekli hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Ekoteks Belgesinin Faydaları

Ekoteks Belgesi’nin en önemli özelliği tüm dünyada geçerli olmasıdır. Bu bağlamda, Ekoteks Belgesi alan bir şirket, ürünlerini dış pazarlara çok rahat bir şekilde sunabilir. Bağımsız bir sertifikasyon programı olması ve çok çeşitli tekstil ürünleri için düzenlenebiliyor olması Ekoteks’i bu alanda rakipsiz kılmaktadır.

Günümüzde birçok tekstil markası tedarikçilerinden Ekoteks belgeli hammadde, ürün veya yarı mamül talep etmektedir. Bunun yanında birçok kamu ve özel sektör ihalesinde Ekoteks Belgesi bir ön koşul olarak sunulabilmektedir. Ayrıca, bilinçli tüketiciler artık çoğunlukla sertifikalı tekstil ürünlerini tercih etmektedir. Bu bağlamda Ekoteks Belgesi alan üreticiler tüm bu konularda avantajlı hale gelerek rakiplerinin önüne geçebilmektedir. Ekoteks Belgesi, şirketlerin kurumsal itibarlarını yükseltmelerine ve marka imajını iyileştirmelerine de yardımcı olmaktadır.

Ekoteks Belgesi Danışmanlık

Ekoteks Belgesi almak isteyen tekstil üreticilerinin sertifikasyon sürecini bir danışmanlık firması ile beraber yürütmesinde fayda vardır. Çünkü ürünlerin hangi testlerden geçmesi gerektiği, test numunelerin hazırlanması, belge başvurusunun hangi dokümanlar ile yapılacağı, belgenin devamlılığının sağlanması gibi birçok konuda danışmanlık firmaları şirketlere yol göstermektedir.