Primark Belgesi

Primark Belgesi ‘nin ne olduğunu anlatmadan önce, Primark markasını biraz yakından tanıyalım. Merkezi İrlanda’da bulunan Primark, moda, güzellik, eş eşyaları vb gibi ürünleri uygun fiyatlar sunan ve uluslararası düzeyde perakende satış yapan bir markadır. İlk mağazasını 1969´da Penneys adıyla Dublin´de açan şirketin bugün Avrupa ve Amerika´da on iki ülkede 370´den fazla mağazası bulunuyor. Böylesine büyük bir şirket, dünyanın dört bir yanından tedarikçiler ile kısa veya uzun dönemli çalışmalar yürütmek zorundadır. Ve yine marka değerini koruyabilmek için de tedarikçilerini çok iyi belirlemesi ve bunun için belirli kurallar ve standartlar ortaya koyması gerekmektedir. Primark Belgesi ‘nin çıkış noktası da aslında tam olarak budur.

Primark, tedarik zincirinde yer alan bütün firmaların belirli konulardaki şartları sağlamasını istiyor. Bu konular tedarikçi firmalara, çalışma koşulları, iş yeri hakları, çalışan maaşları, çevresel konular, yasal mevzuatlar ve daha birçok alanda belirli zorunluluklar getiriyor. Bu şartları sağlayan firmalar da Primark Belgesi alarak Primark’ın tedarikçisi olmaya hak kazanabiliyor. Primark, ayrıca, tedarikçilerin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yerel kanunlara da uymasını istiyor. Ve eğer Primark Belgesi için belirlenen tedarikçi davranış kuralları, söz konusu ülkelerdeki yasalardan daha yüksek veya katı standartlar gerektiriyorsa, tedarikçiler bu kuralları referans almalıdır.

Primark Belgesi alarak dünyanın en büyük markalarından biri olan Primark’ın ürün veya hizmet tedarikçisi olmak istiyorsanız 13 maddelik şu kurallara uymanız gerekmektedir.

 1. Çalışma özgürlüğü
 2. Örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkı
 3. İş Sağlığı ve Güvenliği
 4. Çocuk İşçiliğin Önlenmesi
 5. Çalışan Maaşları
 6. Çalışma saatleri
 7. Ayrımcılık
 8. Sürekli istihdam
 9. Çalışanlara uygun muamelede bulunma
 10. Çevre ve Atık Yönetimi
 11. Yasalar – Ruhsat – İtfaiye Raporu
 12. Şikayet Prosedürü
 13. Rüşvet ve Yolsuzluk

“EKO KALİTE DANIŞMANLIK olarak PRİMARK Danışmanlık hizmeti konusunda sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarız. Detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.”